Drukarki laserowe mają kilka konkretnych zalet w porównaniu z atramentowymi, ale wybór właściwej nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli zaś chodzi o urządzenia wielofunkcyjne – najlepsze drukarki laserowe ze skanerem i kopiarką – dodatkowym ograniczeniem może być koszt takiego urządzenia.
Dlaczego warto płacić więcej za drukarkę laserową?
Oczywistą wadą drukarek laserowych jest ich wyższa cena niż w przypadku drukarek atramentowych. Są też one zwykle od tych ostatnich większe, choć jeśli wziąć pod uwagę drukarki ze skanerem, to różnice nie są wielkie, jako że spory wpływ na gabaryty ma sam skaner. Dlaczego jednak warto kupić droższą drukarkę laserową?
- Wydruki z tonera są wypalane, dzięki czemu nie rozmywają się na kartce.
- Wydajność tonera jest zdecydowanie większa niż w przypadku kartridża z tuszem, a to przekłada się – nawet mimo wyższych cen jednostkowych tonerów – na niższy koszt wydruku pojedynczej strony.
- Spora część drukarek atramentowych zużywa się mechanicznie dość szybko. Nawet jeśli można kupić zestawy naprawcze, to jest to nieopłacalne. Regeneracja lasera przeważnie ma sens i jest znacznie prostsza.
- Dawniej drukarki laserowe nie pozwalały na osiąganie fotograficznej jakości wydruków – dziś robią to bez problemu.
- Spora część drukarek laserowych jest projektowana z „funkcjonalnym zapasem” – wytrzymują więcej, nie ulegają łatwo awariom, powoli się zużywają.
Dlaczego warto dopłacać za skaner?
Pozostaje więc jeszcze jedno pytanie: skoro dziś każdym smartfonem można zrobić dobre zdjęcia dokumentów, to po co inwestować w drukarkę laserową ze skanerem? Powody są trzy.
- Jest wygodniej. Zeskanowany dokument od razu jest dostępny na komputerze do edycji.
- Skan wygląda lepiej nawet bez edycji, zdjęcie bez obróbki zawsze wygląda słabo – jest nierówno oświetlone i przeważnie wymaga kadrowania. Dokumenty ze skanera można od razu załączyć nawet do ważnej korespondencji.
- Połączenie drukarki laserowej i skanera to wydajne urządzenie ksero. Jeśli więc trzeba coś skopiować, wszystko, co potrzebne jest pod ręką i całą operację można wykonać jednym przyciskiem.
Jakie kryteria musi spełniać najlepsza domowa drukarka laserowa ze skanerem?
Same skanery nie różnią się wiele między sobą i takie same modele są montowane i w drukarkach laserowych, i atramentowych, więc rzadko to one będą w centrum uwagi przy wyborze. Jeśli natomiast chodzi o samą drukarkę, to parametrów, które warto uwzględnić, jest kilka.
- Poziom hałasu. Drukarki laserowe zdecydowanie nie są znane z cichej pracy, jednak można znaleźć modele, które się na tym tle pozytywnie wyróżniają.
- Czas wydruku. Nie chodzi przy tym o samą prędkość drukowania, bo rzadko będzie potrzeba drukowania kilkuset stron, żeby ją faktycznie poczuć, ale dość istotnym parametrem może być czas łączny: od uruchomienia, przez nagrzanie, po wydruk zadania.
- Wydajność tonera. Jest ona znaczna w każdej drukarce laserowej, jeśli zestawić to z pojemnością tuszu, ale im więcej, tym lepiej. Warto przy planowaniu intensywnej eksploatacji wziąć też pod uwagę okres eksploatacyjny naświetlacza i bębna. Zwykle wymienia się je co 2-3 wymiany tonera.
- Rozdzielczość druku. Absolutnym minimum jest w tym przypadku 600×600 px, natomiast zalecana wartość dolna to 1200×600, choć dziś znalezienie drukarek domowych z rozdzielczością 2400×1200 nie przedstawia żadnych trudności. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsze odwzorowanie detali.
- Rozdzielczość skanera. Ta zwykle wynosi 600×600, co jest wartością wystarczającą do skanowania materiałów drukowanych. Jeśli potrzebna jest większa wierność, trzeba rozejrzeć się za drukarkami laserowymi ze skanerem o wyższej rozdzielczości, choć liczba tych urządzeń będzie ograniczona.
- Wielkość urządzenia. Mała drukarka laserowa ze skanerem będzie niewiele większa od wielofunkcyjnego urządzenia atramentowego, ale jednak większość to będą nieco większe sprzęty.
Dodatkowe funkcje, które mogą dawać przewagę
Jaka najlepsza drukarka laserowa ze skanerem ogranicza się tylko do sprawnego wydruku? Potrzebne są funkcje, które ułatwiają korzystanie z rozbudowanego urządzenia.
W przypadku niektórych urządzeń wielofunkcyjnych dostępny jest (standardowo lub jako opcja) podajnik dokumentów, który pozwala zautomatyzować kopiowanie i skanowanie. Nie jest to może najczęściej wykorzystywane rozwiązanie, ale jeśli choć raz trzeba będzie ręcznie przełożyć kilkadziesiąt kartek do skanowania, to na pewno będzie go bardzo brakowało.
Podobnie rzecz ma się z dupleksem, który staje się standardem już w dość niskiej półce cenowej. To rozwiązanie pozwalające na automatyczne drukowanie dwustronne – bez kombinowania z numeracją stron i powtórnym wkładaniem zadrukowanych jednostronnie kartek.
O ile drukarki laserowe kojarzy się z wydrukiem dużych partii dokumentów, dobrze by było, żeby domowa drukarka ze skanerem dawała większe możliwości. Niektóre modele pozwalają na druk etykiet, kopert czy wydruki na papierze fotograficznym (i to również drukarki monochromatyczne). Jest to o tyle istotne, że tego typu urządzenia stają się prawdziwie uniwersalne i dla wielu osób będzie to udogodnienie jeszcze ważniejsze niż zintegrowany skaner.
Warto poświęcić chwilę sterowaniu
Te wymagania trudno zamknąć w formie listy, warto natomiast wyobrazić sobie kilka scenariuszy, które unaoczniają, jak ważne jest intuicyjne sterowanie.
- W domowym użytku najwygodniejszym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa ze skanerem WiFi i wydrukiem z chmury, a niezbędnym minimum byłby wydruk z telefonu lub karty pamięci, ponieważ drukarka podłączona tylko do jednego urządzenia dziś raczej dla nikogo nie będzie wygodna.
- Panel sterowania może być rozbudowany, ale w domyślnej konfiguracji powinien dawać tylko kilka potrzebnych opcji do wyboru.
- Skoro już o sterowaniu mowa, także skaner powinien być dostępny z głównego panelu, a nie dopiero po wywołaniu komendy na komputerze.
- Z panelu sterowania drukarki powinno dać się dopasować ustawienia kopiarki, a więc jasność, ksero w czerni lub kolorze, jeśli drukarka ma kolorowe tonery.
- Jeśli kopiarka oferuje opcję pomniejszenia i powiększenia, to menu musi być łatwo dostępne. Nawiasem mówiąc, standardowo pomniejszenie wynosi ok. 25x, powiększenie nawet do 400x.
Kompatybilność sprzętowa
O ile w przypadku kompatybilności z systemami rodziny Windows nie ma problemu, o tyle już w wielu innych kombinacjach pojawiają się kłopoty.
- Pod systemami z rodziny *buntu zdarza się, że standardowe sterowniki obsługują drukarkę, ale nie chcą pracować ze skanerem;
- oprogramowanie do zarządzania drukiem z poziomu smartfonów może nie działać na starszych systemach operacyjnych, smartfonach zrootowanych albo po prostu być niedopracowane lub nieprzetłumaczone;
- drukarki podłączane do routerów miewają problemy z obsługą większej liczby urządzeń, jeśli otrzymają zadania drukowania z kilku z nich jednocześnie.
Wszystkich tych problemów nie da się uniknąć, ale i tak nie mają one zwykle wielkiego znaczenia. Warto jednak mieć je na uwadze i nawet widząc atrakcyjną cenę urządzenia, spojrzeć w napisane na jego temat opinie. O ile bowiem niektóre błędy w sterownikach są dość szybko naprawiane, o tyle są producenci, którzy nie aktualizują sterowników, nawet jeśli bugi są poważne, a to może utrudnić codzienne korzystanie z drukarki.
Problematyczne są zresztą zwykle bardziej skanery niż same drukarki. Fakt, że kopiarka – funkcja działająca niezależnie sprzętowo – działa zawsze, nie jest w tej sytuacji wielkim pocieszeniem.
Warto też dodać, że jeśli producent nie rozwiązuje problemów, to użytkownicy Linuxa mogą poszukać sterowników nieoficjalnych, a na urządzenia mobilne powstało kilka aplikacji, które mają za zadanie obsługiwać „trudne” modele drukarek, przy czym zwykle są one niezweryfikowane.
Problematyczne zamienniki
Przed podjęciem decyzji o zakupie drukarki laserowej ze skanerem, trzeba rozważyć koszty eksploatacji. O ile sam skaner jest bezobsługowy i nie wymaga później żadnych nakładów, o tyle z wymianą tonera na pewno trzeba się liczyć. Zamienniki są dostępne praktycznie do wszystkich modeli, jednak różnica w cenie wydruku w przeliczeniu na stronę nie zawsze jest imponująca. W przypadku najlepszych drukarek laserowych ze skanerem można obniżyć koszt wydruku z 18 groszy do 5 groszy czy nawet poniżej, ale są i takie, gdzie nawet z tanim zamiennikiem obniża się cenę z 22 groszy na stronę do 18 groszy na stronę. To nadal znacznie taniej niż w drukarce atramentowej, ale taki rachunek może zdecydowanie obniżyć atrakcyjność wybranego modelu.
W przypadku laserowych drukarek kolorowych to tonery kolorowe będą języczkiem u wagi – są one droższe, w ich przypadku także większe jest ryzyko zakupu zamiennika niskiej jakości, który nie spełni oczekiwań użytkownika. Tego także warto dowiedzieć się choćby z opinii innych posiadaczy danego modelu.
Ile będzie kosztowała najlepsza drukarka laserowa ze skanerem?
Najlepsza drukarka laserowa ze skanerem do domu będzie na pewno droższa niż atrament. Będzie też jednak trwalsza i tańsza w eksploatacji.
- Podstawowe urządzenia z tej grupy można kupić za nieco poniżej 800 złotych. Będą dość tanie w eksploatacji, trwałe, ale raczej niezbyt szybkie i dość głośne. Niektóre z nich będą miały dupleks.
- Za 1200-1500 złotych można kupić naprawdę niezłe kombajny laserowe ze skanerem. Będą miały duży (a co za tym idzie także dość drogi, ale bardzo wydajny) toner. Miesięczne obciążenia będą na tyle duże, że spokojnie sprawdzą się nawet w użytku biurowym.
- Powyżej 1500 złotych można już liczyć na bardzo rozbudowane urządzenia z podajnikami i różnymi autorskimi rozwiązaniami. Przede wszystkim będą to już głównie drukarki laserowe kolorowe.
Nawet w przypadku najtańszych drukarek laserowych ze skanerem może pojawiać się opcja łączności po WiFi, która wcale nie jest oczywistością w droższych modelach. Podobnie rzecz ma się z dupleksem, a nawet wydrukiem w kolorze – o ile faktycznie są to funkcje dostępne głównie w droższych modelach, niektórzy producenci oferują relatywnie tanie kolorowe drukarki laserowe ze skanerem, ale na przykład z mniejszą rozdzielczością wydruku. Kwestia cennika pozostaje więc dość skomplikowana i trzeba będzie przejrzeć całą ofertę.
1. Ranking TOP 20
2. Najlepsze
2.1 Konica Minolta Bizhub 4422
2.2 Konica Minolta Bizhub C659
2.3 HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw (7KW75A)
3. Najtańsze
3.1 Brother DCP-1623WE (DCP1623WE)
3.2 Brother DCP-L2622DW A4 mono 34ppm/WLAN/duplex
3.3 Brother DCP-B7500D
4. Porównanie TOP 3
5. Opinie
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Drukarka laserowa ze skanerem
1. Konica Minolta Bizhub 4422
Dane techniczne:
Typ | laserowa |
Rodzaj | monochromatyczna |
Format | A4 |
Wyświetlacz | tak |
Łączność | USB, Ethernet |
Typ drukarki | stacjonarna |
szybkosc d w cz | 44 str./min |
Maksymalna rozdzielczość | 1200x1200 |
druk dwustronny | tak |
2. Konica Minolta Bizhub C659
Prezentujemy rewolucyjną drukarkę wielofunkcyjną, która spełni oczekiwania najbardziej wymagających środowisk biurowych. Dzięki niezrównanej prędkości druku do 65 stron na minutę, ta drukarka zapewni nie tylko wyjątkową wydajność, ale także profesjonalną jakość wydruków.
Jej uniwersalność w obsłudze papieru jest niezwykła - od formatu A6 aż po rozmiary SRA3 i niestandardowe formaty. Dodatkowo, możliwość druku banerów o długości do 1,2 metra sprawia, że Twoje projekty nie będą miały żadnych og...
Dane techniczne:
Typ | laserowa |
Rodzaj | kolorowa |
Format | A6-SRA3 |
Wyświetlacz | tak |
szybkosc d w cz | 65 str/min |
Szybkość druku w kolorze | 65 str/min |
druk dwustronny | tak |
3. HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw (7KW75A)
Specyfikacja | |
Zalecana ilość stron drukuwanych miesięcznie | 40000 stron/mies. |
Języki opisu strony | PCL 6 |
Języki opisu strony | PostScript 3 |
Języki opisu strony | PCL 5c |
Języki opisu strony | PWG |
Języki opisu strony | PCLm |
Języki opisu strony | URF |
Języki opisu strony | PCLmS |
Języki opisu strony | |
Nadajnik cyfrowy | Tak |
Kolor(y) wkładów drukujących | Czarny, Cyjan, Purpurowy, Żółty |
Segment HP | Mały-średni biznes |
Liczba wkładów drukujących | 4 |
Pozycjonowanie na rynku | Dom i biuro |
Kol... |
Dane techniczne:
Typ | laserowa |
Druk w kolorze | kolorowa |
Format | A4 |
Łączność | USB • Wi-Fi • LAN (Ethernet) • AirPrint |
Szybkość druku w czerni | 26 |
Szybkość druku w kolorze | 21 str./min |
Maksymalna rozdzielczość | 1200 x 1200 |
Druk dwustronny | tak |
Funkcje | drukarka, skaner, faks |
Kod producenta | 7KW75A |
Gdzie kupić:
Najtańsze produkty: Drukarka laserowa ze skanerem
1. Brother DCP-1623WE (DCP1623WE)
Kompaktowe, laserowe urządzenie wielofunkcyjne z siecią bezprzewodową
Doskonały wybór dla domu lub małego biura potrzebującego jednego kompaktowego urządzenia oferującego funkcje drukowania, skanowania i kopiowania. Model wchodzi w skład serii Toner Benefit, która pozwala drukować duże ilości dokumentów przy użyciu wydajnych tonerów (do 1500 stron). Dodatkowo możesz wyeliminować kable i łączyć się z urządzeniem DCP-162...
Dane techniczne:
Typ | laserowa |
Rodzaj | monochromatyczna |
Format | A4 |
Wyświetlacz | Tak |
Łączność | USB, Wi-Fi |
Typ drukarki | stacjonarna |
szybkosc d w cz | 20 str./min |
Maksymalna rozdzielczość | 2400x600 |
Funkcje | drukarka, kopiarka, skaner |
druk dwustronny | Nie |
Pojemność podajnika | 150 arkuszy |
Rozdzieloczść skanera | 600 x 1200 |
NFC | Nie |
Wi-Fi | Tak |
Bluetooth | Nie |
Zlącze Ethernet (LAN) | Nie |
drukowanie z chmury | nie |
Rozdzielczość druku - czerń | 2400 x 600 |
Faks | Nie |
Kolor | Biało-szary |
Gdzie kupić:
2. Brother DCP-L2622DW A4 mono 34ppm/WLAN/duplex
Opinie:
Dane techniczne:
Typ | Laserowa |
Rodzaj | monochromatyczna |
Format | A4 |
Wyświetlacz | tak |
Łączność | USB, WIfi |
Typ drukarki | stacjonarna |
szybkosc d w cz | do 34 str./min |
Maksymalna rozdzielczość | 1200x1200 |
Funkcje | skanowanie, drukowanie, kopiowanie |
druk dwustronny | tak |
Pojemność podajnika | 250 arkuszy |
Rozdzieloczść skanera | 1200 x 1200 |
NFC | Nie |
Wi-Fi | tak |
Bluetooth | Nie |
Zlącze Ethernet (LAN) | Nie |
drukowanie z chmury | nie |
Rozdzielczość druku - czerń | 1200 x 1200 |
Faks | Nie |
Kolor | czarny |
Gdzie kupić:
3. Brother DCP-B7500D
Do domu i małego biura, gdzie wymagane są funkcje drukowania, kopiowania i skanowania.
Drukuj do 2000 stron za pomocą ekskluzywnej drukarki Toner Benefit DCP-B7500D.
DCP-B7500D z serii TonerBenefit to kompaktowe urządzenie, które drukuje cicho. Oferuje możliwość druku bezprzewodowego, dlatego też możesz postawić je w dowolnym miejscu w domu lub biurze. Jest to wielozadaniowe urządzenie, generujące do 34 stron dokumentów na minutę, wy...
Dane techniczne:
Typ | laserowa |
Rodzaj | monochromatyczna |
Format | A4 |
Wyświetlacz | Tak |
Łączność | USB |
Typ drukarki | stacjonarna |
szybkosc d w cz | 34 str./min |
Maksymalna rozdzielczość | 1200x1200 |
Funkcje | drukarka, skaner, ksero |
druk dwustronny | Tak |
Pojemność podajnika | 250 arkuszy |
Rozdzieloczść skanera | 1200 x 1200 |
NFC | Nie |
Wi-Fi | Nie |
Bluetooth | Nie |
Zlącze Ethernet (LAN) | Nie |
drukowanie z chmury | nie |
Rozdzielczość druku - czerń | 1200 x 1200 |
Faks | nie |
Kolor | Szary |
Kyocera Ecosys M2035dn: To nie są już te same KYOCERY co kilka lat temu, bardzo słabej jakości wykonanie powoduje częste awarie urządzenia, na 8 zakupionych wszystkie w okresie gwarancyjnym odwiedziły serwis niektóre kilka krotnie. Pierwsze popsuło się po 20 tyś kopii. W jednym z nich uległa awarii płyta główna. Awaria ostatniej rolki podająca papier to już standard. Urządzenie wysyła się na własny koszt co powoduje podniesienie kosztów wydruku. Jedyny oficjalny serwis Kyocery to arcus który często odmawia napraw gwarancyjnych i naciąga klientów na drogie płatne naprawy. Urządzenie początkowo bardzo szybkie z bardzo dobrej jakości wydrukiem. Przy około 15-25 tyś jakość wydruku znacznie się pogarsza(oryginalny toner). Nie polecam tego urządzenia.
HP 178NW (4ZB96A): Drukarka super drukuje w kolorze i nawet nie jest to długi czas oczekiwania na kolorowy wydruk. Wydruki czarno-białe bardzo szybko są drukowane.